Home / Artykuły / 7 najczęstszych popełnianych błędów przez osoby szukających pracy w barze

7 najczęstszych popełnianych błędów przez osoby szukających pracy w barze

3D 06Przez ostatnich kilka miesięcy nie robiłem praktycznie nic oprócz rekrutacji.

Ilość oczywistych błędów, jakie ludzie popełniają podczas poszukiwania pracy jest zatrważająca.

Nie jest to artykuł na temat „jak wsadzić stopę między drzwi i zostać barmanem”. Temat, który dla większości obecnych oraz aspirujących barmanów, nie jest taki prosty jak może się wydawać. To, innym razem.

Skupie się tutaj na rażących błędach oraz „faux pa”, jakie ludzie popełniają aplikując o pracę w gastronomi.

1. Kreatywność

Aplikacje ze słowem kreatywność wyrzucam do kosza bez czytania. Skoro jesteś taki kreatywny to, dlaczego wysyłasz CV tak jak 99% aplikantów? Wymyśl coś kreatywnego.

2. Narzekanie na byłego pracodawcę

Niektórzy nazywają to szczerością. Ja się ich pytam, ile już dziewczyn poderwali na tekst „moja była to suk*”

3. Podanie złych danych kontaktowych

Brzmi ja coś niemożliwego? Też tak myślałem, dopóki przez moje ręce nie przewinęło się kilka set aplikacji. Niektórzy robią to specjalnie, aby nie dostawać spamu na swoją skrzynkę pocztową. Jest to absolutnie w porządku, gdy otwierają do tego nową skrzynkę pocztową. Nie jest to OK, gdy email lub numer telefonu jest po prostu zły.

4. Idealne CV

Każdy chyba nieco nagina prawdę pisząc własne CV. Tutaj w Anglii spotkałem się jednak z pewną narodowością ze wschodniej Europy, której nie wymienię. Robi to tak nagminnie, że gdy w ręce mam CV, które jest tak idealne,  wręcz nierealistyczne, to od razu udaje się do sekcji z narodowością i w 85% przypadkach jest to osoba z XXX. Nie bójcie się, nie chodzi mi o Polskę, ale blisko.

Uwierzcie mi, to widać kiedy CV jest naciągane. Mój ulubiony przykład to, gdy dziewczyna miała napisane, że pracowała w Lidlu na kasie i w barze w tym samym czasie. Nic nadzwyczajnego dyby nie fakt, że kraje w których to robiła oddzielone są kilkugodzinną podróżą samolotem.

5. Dawanie sobie kompetencji, których nie posiadamy

Tutaj posłużę się moim ulubionym i najczęściej spotykanym przykładem z obsługą komputera. Mianowicie coś na pewno jest nie tak, gdy twoje CV jest ledwo czytelne, a w umiejętnościach masz napisane, że zaawansowanie posługujesz się Wordem oraz Excelem.

6.Ubiór

Jasne, Mark Zuckerberg chodzi na spotkania w bluzie. Barman ma się jednak prezentować. Nie musi to być garnitur, ale na pewno nie mogą to być klapki. Pamiętaj masz tylko jedną szanse na zrobienie pierwszego wrażenia. Drugiej okazji już nie będzie.

7. Punktualność

Pojawienie się 15 min wcześniej jest w porządku, ale nie godzinne wcześniej. Jeśli nie jesteś w stanie pojawić się o określonej godzinie to, czego jeszcze nie jesteś w stanie zrobić? Spóźnialstwa nawet nie będę komentował.

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Jakie wino, dla kogo? Które wino wybrać, jako podarunek dla kolegów z pracy – INFOGRAFIKA

Explore more visuals like this one on the web’s largest information design community – Visually.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *