Home / Artykuły / Browar Namysłów – piwo godne polecenia.

Browar Namysłów – piwo godne polecenia.

Ostatnio natknąłem się w Krakowie na Namysłów Pils – bardzo dobre piwo z miasta, z którego pochodzi moja mama. Stało sobie ono w pięknym czteropaku i zdobiło półkę sklepową, w większości zapełnioną marną zupką chmielową, masówką, gdzieniegdzie poprzetykaną smaczniejszymi okazami. Wróciwszy do domu, wsadziłem je ostrożnie do lodówki, a czekając, aż osiągną odpowiednią temperaturę spożycia, postanowiłem pogłębić swoją wiedzę na temat owego browaru.

Krótki zarys historyczny

Sam browar powstał prawdopodobnie już w 1321 roku, jak podaje źródło http://www.browarnamyslow.com.pl/ dokładnie 30 kwietnia. Wtedy to właśnie książę oleśnicki i namysłowski, Konrad I podpisał pewien dokument, w którym znaleziono wzmianki o książęcej słodowni i warzelni. Można domniemywać, że w mieście działało kilka niezależnych minibrowarów. Jednak dopiero w 1536 roku powstał browar zamkowy. Sam zamek posiadał wielu właścicieli, wśród nich znaleźli się nawet Krzyżacy, władający nim aż do 1810 roku. Później forteca przeszła w ręce prywatne, a w 1872 roku zakupiła go niemiecka rodzina Haselbach, trudniąca się piwowarstwem.

Dane techniczne

Najpopularniejsza marka, czyli wzmiankowany wyżej Namysłów Pils, jest sprzedawana w butelkach o pojemności 500 ml, oraz puszkach o pojemności 568 ml – czyli pinta. Butelki, niestety, są bezzwrotne. Piwo ma wyrazisty smak, z lekką goryczką i piękną, jasnozłotą barwą. Najlepiej smakuje schłodzone, jednakowoż nie może być zbyt zimne, bo traci walory smakowe. Browar ma w swojej ofercie również coraz popularniejsze w naszym kraju piwa niepasteryzowane. Co ciekawe, przydatność do spożycia Namysłowa Niepasteryzowanego wynosi tylko 28 dni. Więcej informacji na temat marek możemy znaleźć tutaj: http://www.browarnamyslow.com.pl/marki/. Warto też wspomnieć o tym, że Namysłów Pils w 2013 roku zdobyło pierwsze miejsce na 43 Konsumenckim Konkursie Piw „Chmielaki Krasnostawskie”. Sam Namysłów Pils kosztuje około 2.70 – cena za piwo w butelce. Ja osobiście bardzo je lubię i chętnie polecę je każdemu, kto „się zna”.

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie browaru: namyslow.com.pl

 

About Michał Suda

Michał Suda
Student filologii rosyjskiej na UJ. Z racji wybranego kierunku, styczność z alkoholami wszelakimi to niejako mus. Jednak szczególnym sentymentem darzę piwo i wino- wódka w ostateczności, koniecznie porządnie schłodzona.

Sprawdź również

Polskie smaki za granicą- Piwo Zamkowe Eksoprt

Od jakiegoś już czasu, przebywam poza granicami naszego pięknego kraju i ostatnio jestem spragniona rodzimych …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *