Home / Alkohole / Jack Daniels

Jack Daniels

Jack Daniel’s

 

“Robiąc whiskey każdego dnia, robimy ją najlepiej jak potrafimy” – Jasper Newton „Jack” Daniel.

 

Jak mówią przedstawiciele firmy:

Do produkcji naszej Tennessee Whiskey wykorzystujemy jedynie naturalne składniki – wolną od żelaza, źródlaną wodę, drożdże oraz najlepsze ziarna kukurydzy, żyta i jęczmienia.

Już od siedmiu pokoleń robimy whiskey, tak jak robili ją nasi ojcowie. Nie ma wątpliwości, że gdyby Jack był z nami dzisiaj, doceniłby ten trud.

Jack Daniel’s jako osoba

Nie ma pisemnego potwierdzenia daty urodzenia Jacka, ponieważ spłonęło w pożarze sądu, ale według jego siostrzeńca Lema Motlowa, Jack Daniels urodził się w 1850 roku
w USA w miasteczku Lynchburg w stanie Tennessee w hrabstwie Moore.Był najmłodszym synem z dziewięciorga (z trzynaściorga jak podają niektóre źródła) rodzeństwa szkockiej rodziny imigrantów. Zaledwie 16 lat później był posiadaczem własnej destylarni (1866r.). Inne źródła, jako datę urodzin podają, 1846 co czyniłoby Jacka Danielsa licencjonowanym producentem alkoholu w wieku 20 lat.

Co ciekawe, o mało co nie został pastorem. Gdy jego matka zmarła, młody Jack nie dogadywał się z macochą i w wieku 6 lat postanowił się wyprowadzić. Zamieszkał z pastorem, który był również znanym w okolicy bimbrownikiem. Pod jego okiem Jack nauczył się sztuki destylacji. W wieku 16 lat pastor dał chłopakowi wybór: albo idziesz w moje ślady i zostajesz duchownym, albo nasze drogi muszą się rozejść. Jack oczywiście, jako twarda osobowość wybrał samodzielne życie, a aby zarobić na nie, odkupił od nauczyciela aparaturę do destylacji i zarejestrował pierwszą w Ameryce destylarnię.

Destylarnia

 

Destylarnia nieustannie znajduje się w tym samym miejscu od początku jej założenie(1866). Nieustannie produkuje legendarną już whiskey z przerwą podczas prohibicji (1909-1933). Mimo iż prohibicja skończyła się w 1933, to tutaj trwa nadal, w związku z czym w miasteczku, ani nawet na terenie destylarni nie można kupić alkoholu w tym również JD. Od 1956 destylarnia jest w rękach Brown-Froman, posiadacza wódki Finlandia. Przez długi czas pomimo braku marketingu i reklamy destylarnia nie nadążała z produkcją. Dopiero w latach 70 postanowiono zburzyć starą destylarnię i wybudować nową na jej miejsce, która nadążała za nieustanie wzrastającym popytem.

Butelka

Na początku Jack Daniels sprzedawał swoją whiskey w kamionkowych dzbanach, co przysparzało mu wielu problemów. Bardzo wcześnie postanowił, że jego produkt musi być sprzedawany w szkle. Huty szkła jednak nie mogły się wstrzelić w gust Jacka. Jeden z handlowców miał w zanadrzu jeszcze jeden projekt butelki. Z racji jednak, że Jack Daniels był niskiej przysadzistej postury, bał się mu ją zaprezentować, aby gorzelnik nie pomyślał, że jest aluzją do jego postury. Gdy już wszystkie opcje się skończyły postanowił jednak zaryzykować, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Charakterystyczna butelka jest ikoną amerykańskiej kultury od tamtej pory. Niedawno w 100 letnią (2011r) rocznicę śmierci Jacka Danielsa, butelka została odświeżona. Rogi zostały zaostrzone dla podkreślenia niezwykle twardego charakteru jej twórcy. Najważniejsze rzeczy takie jak oryginalna, charakterystyczna sylwetka czy podpis samego Jacka Danielsa jednak zostały niezmienione.

 

Swój pierwszy złoty medal Jack Daniels whiskey zdobyła w1904 r. na Międzynarodowych Targach Spirytualiów w St. Louis. W 1905 r. znów jest najlepsza – tym razem w opinii jurorów w belgijskim Liege. W sprzedaży nie tylko pomagały medale, ale również artyści. I to artyści najwyższych lotów. „Był szóstym członkiem zespołu The Rolling Stones. Frank Sinatra nie ruszał się bez niego w trasę. Występował w większości teledysków Mötley Crüe”. Tak się mówiło o Jacku. To oczywiście nie wszyscy sławiący sobie charakterystyczną butelkę z najpopularniejszą amerykańską whiskey. Co ciekawe, firma twierdzi, że nie zapłaciła ani grosza nikomu, aby promował ich whiskey na koncertach czy teledyskach. Amerykanie po prostu lubią JD

 

Jack Daniels zmarł 10 września 1911, zaledwie dwa lata po wprowadzeniu prohibicji. Jego śmierć była kuriozalna, ponieważ zmarł od zakażenia stopy, które wdało się po tym, jak Jack kopnął własny sejf, gdy po raz kolejny zapomniał do niego kombinacji. Trochę jak Bob Marley nieprawdaż? Z racji, że był bezdzietnym kawalerem cała firma wraz z destylarnią produkującą legendarną już wówczas whiskey, przypadła już wcześniej wspomnianemu siostrzeńcowi Lemowi Motlow. Lem nie miał łatwego zadania. W kraju panowała prohibicja i produkcja alkoholu była zakazana aż do 1938. To odosobniony przypadek z racji położenia w stanie Tennessee. W reszcie USA prohibicja skończyła się w 33.

Jack Daniels

Czym różni się Jack Daniels od Burbonów

Tennessee whiskey jak jest napisane na butelce Jacka różni się zaledwie lub aż filtracją poprzez węgiel drzewny tzw. „charcoal mellowing”. Odbywa się on na terenie destylarni przez około 10 dni. Węgiel drzewny użyty do tego procesu również jest wytwarzany na miejscu. Aby przypadkiem nie skazić drewna podczas produkcji, podpala się je używając whiskey. Kropla po kropli whiskey jest filtrowana, po czym trafia do beczek na okres od 3 do 5 lat.

 

Gentleman Jack Rare Tennessee Whiskey jest natomiast filtrowany dwukrotnie. Raz przed leżakowaniem I drugi raz po leżakowaniu. Pozwala to uzyskać bardziej wykwintny smak i słomkowy kolor.

 

Portfolio w Polsce:

Jack Daniel’s Tennessee Whiskey

Gentleman Jack Rare Tennessee Whiskey

Jack Daniel’s Single Barrel

Jack Daniel’s and Cola

Jack Daniel’s and Ginger

 

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Szklanki do whisky dla lubiących zimny trunek

Mówi się że gdyby whisky przeznaczona była do picia z lodem i colą, to by …

2 Komentarze

  1. Powinniście poprawić nieaktualne linki do obrazków!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *