Home / Mały ekran / Jak sobie radzić z kacem

Jak sobie radzić z kacem

Syndrom dnia poprzedniego

“Syndrom dnia poprzedniego” lub tak zwany kac jest czymś, z czym każdy z nas się zmierzył, zapewne niejednokrotnie, na jakimś etapie swojego życia. Po całonocnym wypadzie na miasto i kilku „za dużo” mogło ci się zdążyć obudzić rano nie w najlepszej kondycji. Nikt nie lubi bólu głowy ani sensacji żołądkowych zaraz po Twarz osoby na kacuprzebudzeniu. Prawdopodobnie w takich momentach przyrzekałeś sobie, że już nigdy nie dotkniesz alkoholu, albo przynajmniej nie dopuścisz do takiego stanu jak poprzedniej nocy i nigdy już nie chcesz się czuć tak podle rankiem. Nieważne, jak bardzo byłeś zdeterminowany w postanowieniu, jest duże prawdopodobieństwo, że ciąg wydarzeń powtórzył się i to nie niejednokrotnie.

 

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jakie skutki może mieć nadużycie alkoholu i z czym się to wiąże. Nie wiemy natomiast, jaka jest przyczyna kaca. Alkohol ma pewne pozytywne działanie na ludzkie ciało, lecz nie tylko. Niektórzy lekarze zalecają raczyć się nim w ograniczonych ilościach i nieregularnych odstępach czasu, a inni zabraniają pić w ogóle. Pamiętajmy, że umiar jest kluczem. Możemy pić alkohol z pozytywnym skutkiem nie tylko dla umysłu, ale również ciała, pod warunkiem, że robimy to z umiarem i nie upijamy się. Jest to najłatwiejszy i najpewniejszy środek na uniknięcie kaca.nie dla alkoholu

Jak większość z nas wie zapewne z autopsji, alkohole kolorowe takie jak whisky, Bourbon czy nawet wino skutkują dużo większym kacem niż picie wódki czy piwa, chociaż z tym piwem różnie bywa. Dla większości, związki chemiczne, które można znaleźć w winach czy drożdże w piwach niefiltrowanych często prowadzą do bólów głowy. Piwo, wino czy alkohole mocniejsze mogą być całkiem przyjemne i odprężające, ale wystarczy nieco przeholować i możemy skończyć z ogromnym bólem głowy lub kacem gigantem.

Mimo iż nie wiemy skąd się bierze kac, to zostało udowodnione przez naukowców, że ma on związek z odwodnieniem organizmu. Po wprowadzenia alkoholu do organizmu od razu rozpoczyna się proces dehydratacji. Nie dość, że alkohol jest higroskopijny, to wzmaga częstotliwość odwiedzin w toalecie, co wcale nie pomaga. Więc jeśli pijesz piwo codziennie, to twój organizm jest odwodniony w niewielkim stopniu niezwykle często, co powoduje ogólny spadek samopoczucia na dłuższą metę. Jak budzisz się rano z bólem głowy i od razu sięgasz po jakieś prochy popijając je kawą, to tylko pogarszasz sprawę. Kawa również niekorzystnie wpływa na organizmy pod względem jego prawidłowego nawodnienia, co pogarsza ogólną sytuacje całego ciała i zaburza prawidłowe uzupełnianie płynów.

Na tym etapie musisz również coś zrobić z alkoholem, który jeszcze nie zdążył opuścić twojego ciała. Nawet, jeśli kac sprawia, że chcesz cały dzień spędzić w łóżku to musisz się zmusić, aby wstać i zacząć się ruszać. Aktywność fizyczna wbrew pozorom jest twoim sprzymierzeńcem. Aby pozbyć się resztek alkoholu z organizmu, najłatwiej jest je wypocić. Pocenie się pomaga usunąć pozostałe toksyny z twojego organizmu i prowadzi do lepszego samopoczucia. Możesz wykonywać ćwiczenia fizyczne lub uprawiać sex. W obu tych przypadkach podwyższona temperatura twojego ciała pomoże wypocić oraz rozłożyć toksyny alkoholowe pozostałe w twoim ciele.

Wiemy, że kac może bywać bardzo nieprzyjemny, ale co robić, aby go uniknąć albo, chociaż zminimalizować? Zasada numer jeden- nigdy nie pić na pusty żołądek. Szybko się przekonasz, że jeśli zaczniesz pić po obfitym posiłku, to twój organizm będzie łatwiej radził sobie z Człowiek na kacualkoholem i szybciej będzie go trawił. Bardzo dobrym pomysłem jest jedzenie tłustych potraw przed sesją alkoholową. Picie wody lub soku między kolejkami, również okazuje się niezwykle skuteczne. Pamiętaj, że pomimo zastosowania tych środków nadal jedynym pewnym sposobem uniknięcia kaca jest picie z umiarem, a już na pewno nie upijanie się na umór.

Piwo jest przyswajane najszybciej. Dlatego powinieneś pić piwo, jako pierwsze, jeśli masz zamiar mieszać napoje (oczywiście nie polecam mieszania). Każdy alkohol powoduje odwodnienie, więc zawsze powinieneś zrobić sobie, co jakiś czas przerwę i napić się czystej wody, aby ten ubytek płynów uzupełnić. Woda jest naszym największym sprzymierzeńcem w walce z kacem.

Dobre efekty również może przynieść wypicie dużej szklanki wody tuż przed położeniem się do łóżka. Nie zapominajmy, że obok tego łóżka powinniśmy mieć pokaźny zapas tego płynu, aby w razie potrzeby być w stanie go uzupełnić bez większego trudu.

Nie ma nic gorszego niż obudzić się rano i nie mieć nic do picia. Zawsze zadbajcie o to, aby butelka wody mineralnej zawsze była w pobliżu. Jeśli akurat takiej nie macie to wieczorem zanim jeszcze pójdziecie spać, napijcie się obszernej szklanki wody i przygotujcie na rano następną, Kacaby była pod ręką. Ja trzymam puszkę wody (identyczną jak puszka coca-coli), aby w razie braku innych opcji się nią poratować. Dzięki temu, że jest jednorazowa mam pewność, że nie wypije jej przez przypadek oglądając film wieczorem czy coś i zawsze mogę na nią liczyć w sytuacji kryzysowej.

 

 

 

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Jak walczyć (zapobiegać) z kacem

Explore more visuals like this one on the web’s largest information design community – Visually.