Home / Alkohole / Jaki alkohol wybrać na wesele? Poradnik dla organizatorów.
whiskey on the rocks, vibrant colors

Jaki alkohol wybrać na wesele? Poradnik dla organizatorów.

Wesele – to wyjątkowe przyjęcie, które od wieków wpisane jest w polską tradycję. Po uroczystości zaślubin Para Młoda spotyka się z rodziną i bliskimi osobami, by wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem. To spotkanie odbywa się przy suto zastawionym stole. I o ile w wyborze menu zawsze pomaga restauracja czy firma cateringowa, o tyle wybór napojów alkoholowych pozostaje często wyłącznie w gestii organizatora, firmy czy samych Państwa Młodych.

Wesele – to wyjątkowe przyjęcie, które od wieków wpisane jest w polską tradycję. Po uroczystości zaślubin Para Młoda spotyka się z rodziną i bliskimi osobami, by wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem. To spotkanie odbywa się przy suto zastawionym stole. I o ile w wyborze menu zawsze pomaga restauracja czy firma cateringowa, o tyle wybór napojów alkoholowych pozostaje często wyłącznie w gestii organizatora, firmy czy samych Państwa Młodych.

Rybka lubi pływać

Kultura picia alkoholu w Polsce jest z pewnością bardzo specyficzna. Dotyczy to także takich przyjęć, jak wesele, gdzie goście mają nie tylko dobrze się najeść, ale też i napić. W końcu, jak to mawiają Polacy „rybka lubi pływać”. Tam, gdzie więc jest dobre jedzenie, nie może zabraknąć dobrego alkoholu. A jaki wybrać?

Na dzień dobry – szampan

To nim wznoszony jest zawsze pierwszy toast na cześć Młodej Pary. Dlatego absolutnie nie może go zabraknąć. Należy tylko pamiętać, żeby oprócz wina musującego kupić również bezalkoholowy napój musujący dla osób, które alkoholu nie piją. Oczywiście oba napoje należy podać w wysokich kieliszkach. A ile ich kupić? Standardowo kupuje się jedną butelkę na pięć osób.

Bez wódki się nie obejdzie

Bez niej trudno jest wyobrazić sobie „polską gościnność”. Piją ją zarówno osoby starsze, jak i pokolenie rodziców czy pokolenie Pary Młodej. Ważne tylko, by wódka była dobra gatunkowo. I aby na stołach nie zabrakło dodatków, z których osoby preferujące drinki, mogłyby je sobie przygotować. Jak ją podawać? Koniecznie schłodzoną do temperatury 8-10°C. A ile kupić? Przyjęło się, że na osobę stawia się 0,5 litra alkoholu. Warto jednak pomyśleć również o tak zwanych bramkach, czy konkursach, gdzie w nagrodę wręcza się właśnie wódkę. Dobrze też znaleźć takiego dostawcę, który umówi się z nami na zwrot nadprogramowej ilości.

Wina – białe i czerwone

Nie mają tak długiej tradycji jak wódka, ale dziś na polskich stołach weselnych pojawiają się obowiązkowo. Wina, bo o nich mowa, to alkohole alternatywne dla mocniejszych trunków. Ze względu na różne preferencje gości, kupując je musisz pamiętać zarówno o białych (bądź różowych), jak i czerwonych gatunkach. Najlepiej kupuj je w proporcji pół na pół. Staraj się też wypośrodkować je pod kątem zawartości cukru i wybieraj gatunki półwytrawne bądź półsłodkie. A ile butelek kupić? Jeśli wiesz, że Twoi goście preferują wódkę – wystarczy kupić jedną butelkę na pięć osób, jeśli wielu z nich woli wino – jedną butelkę na trzy osoby.

Piwo – kupić czy nie?

Kilka butelek dobrego jakościowo piwa z pewnością nie zaszkodzi. Przecież może się zdarzyć, iż wśród zaproszonych gości będzie osoba, która nie gustuje w mocnych trunkach, ani w tych wytrawnych jak wina, a piwo chętnie wypije. Warto więc i o takim gościu pomyśleć.

Kupując alkohol na wesele, trzeba pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii. Musi on pochodzić z legalnego źródła, czyli od dostawcy, który sam kupuje alkohol od koncesjonowanego dystrybutora, jak alkohole.eurocash.pl. Legalne źródło to gwarancja nie tylko jakości, ale i bezpieczeństwa uczestników przyjęcia.

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Niespotykane sposoby na inwestycje – alkohol

Dobrze wybrany, wysokiej jakości alkohol to na pewno uczta dla podniebienia. Ale poza tym może …

Jeden komentarz

  1. A u mnie było tylko wino i goście byli zadowoleni. Z mężem zrobiliśmy bardziej imprezkę w ogrodzie niż takie wielkie wesele, dlatego wino tam pasowało idealnie. Poszłam kilka tygodni przed uroczystością do moich ulbionych delikatesów Solera i pani pomogła mi dobrać wina, wybrałam i białe i czerwone, ale więcej białych, oczywiście wytrawne 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *