Home / Artykuły / Kosmetyki do twarzy – jak je dobierać?

Kosmetyki do twarzy – jak je dobierać?

 Artykuł Sponsorowany

Piękna, gładka i pozbawiona jakichkolwiek skaz lub przebarwień cera to marzenie każdej kobiety. Niestety, tylko bardzo nieliczne panie osiągają taki efekt w sposób całkowicie naturalny, czyli bez stosowania jakiejkolwiek pomocy w postaci produktów do pielęgnacji twarzy. Dla znakomitej większości z nas dobre i odpowiednio dopasowane kosmetyki stanowią konieczność. Choćby z tego powodu warto o tego rodzaju produktach wiedzieć jak najwięcej, aby nie podążać ślepo za najaktualniejszą modą, tylko świadomie wybierać takie kosmetyki do twarzy, które nam rzeczywiście są potrzebne. Na co więc powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę wybierając się na zakupy do naszej ulubionej drogerii lub składając zamówienie w sklepie internetowym?

Typ cery

Najważniejszym kryterium doboru kosmetyków do pielęgnacji twarzy jest właśnie typ cery. Każdy rodzaj cery wymaga indywidualnego podejścia i odmiennych kosmetyków, dlatego nie warto w ogóle wierzyć w istnienie jakichś uniwersalnych produktów przeznaczonych do codziennej pielęgnacji twarzy – praktyka pokazuje, że jak coś jest do wszystkiego, to tak naprawdę jest do niczego. Dla przykładu porównajmy pobieżnie podstawowe typy cery pod względem wymagań i koniecznych do stosowania kosmetyków.

Cera sucha

Wymaga przede wszystkim łagodnego oczyszczania i solidnego, głębokiego nawilżania – dlatego do oczyszczania najlepiej sprawdzą się mleczka (a w przypadku skóry szczególnie wrażliwej żele i toniki), natomiast do nawilżenia idealnie jest zastosować jakiś dedykowany krem, który pomoże zregenerować naturalną powłokę lipidową i przywrócić właściwe pH. Zdecydowanie unikać należy wszelkiego rodzaju mydeł i twardej wody, które mocno wysuszają skórę. Warto też zwrócić uwagę na skład stosowanych kosmetyków – nie powinno być w nich alkoholi, barwników ani substancji aromatyzujących, które mogą mocno podrażniać skórę.

Cera tłusta

Wbrew pozorom skóra tłusta także potrzebuje nawilżania, choć naszym głównym celem powinno być zmniejszenie wydzielania sebum. Jednym z najlepszych sposobów jest stosowanie kosmetyków do twarzy na bazie wyciągów z alg, które znacząco redukują wydzielanie sebum. Na tym jednak nie koniec: ważne jest regularne tonizowanie tłustej skóry, ponieważ każde zaniedbanie w tej kwestii może prowadzić do szybkiego zatkania porów i namnażania w nich bakterii. Podobnie jak w przypadku skóry suchej warto unikać kosmetyków zawierających alkohol – zbyt silnie wysuszona skóra uruchomi mechanizm obronny i wyprodukuje jeszcze większą ilość sebum. Dobrym pomysłem jest także regularne stosowanie peelingów dla cery tłustej: nie dość, że rozświetla to skórę, to niejako przy okazji sprawia, że zastosowane niedługo po peelingu kosmetyki lepiej się wchłaniają.

Cera normalna i mieszana

Bardzo często kobiety z tym typem cery w ogóle nie stosują dedykowanych kosmetyków do twarzy lub korzystają z jakichś dobieranych na chybił-trafił. To błąd, ponieważ każdy rodzaj skóry potrzebuje nawilżenia – zwłaszcza w sytuacji, kiedy jesteśmy każdego dnia narażone na rozmaite czynniki wysuszające. W pielęgnacji skóry normalnej i mieszanej najważniejszym naszym celem powinno być zadbanie o to, by utrzymać naturalne pH skóry, właściwie ją nawilżyć oraz dostarczyć wszystkich potrzebnych składników w rodzaju antyoksydantów oraz witamin. Obejrzyj najczęściej wybierane kosmetyki do twarzy.

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *