Home / Mały ekran / Piłeś – nie jedź

Piłeś – nie jedź

Piłeś – nie jedź

Od kilkunastu lat obserwujemy systematyczną poprawę bezpieczeństwa na polskich Kluczyki samochodowedrogach. Zauważalny jest spadek liczby wypadków powodowanych przez nietrzeźwych kierowców, a także ofiar tych wypadków. Optymistyczny trend z ostatnich 10 lat zaburzyły jednak dane z 2011r. W ubiegłym roku Policja ujawniła w całej Polsce 183 488 nietrzeźwych kierowców, co oznacza wzrost o 10,6% w porównaniu do roku poprzedniego. Kierowcy pod wpływem alkoholu byli sprawcami 2717 wypadków na drogach, w których śmierć poniosło 300 osób, a 3753 zostało rannych. Mając to na uwadze Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy (ZP PPS) kontynuuje kampanię “Piłeś? Nie jedź!” prowadzoną od 2008r., w której apeluje do kierowców i osób im towarzyszących, aby nie podejmowali niepotrzebnego ryzyka decydując się na jazdą po spoźyciu jakiegokolwiek alkoholu. Konieczna jest bowiem dalsza edukacja społeczeństwa i ciągłe uświadamianie, że prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu może skończyć się tragicznie.

Z przeprowadzonych przez TNS OBOP w 2008 r. w Lublinie szczegółowych badań jakościowych dotyczących badania postaw i zachowań młodych uczestników ruchu wynika, że zarówno kobiety jak i mężczyźni, prawidłowo wskazują ilość alkoholu dopuszczalną w organizmie kierowcy. Mimo to większość respondentów nie identyfikuje się z ideą o nakazie całkowitej abstynencji kierowcy podczas jazdy.

Wiąże się to z przekonaniem, że:

•Wpływ alkoholu na zdolność kierowcy do prowadzenia jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników (ilość i rodzaj alkoholu, odstęp czasu między piciem i jazdą, metabolizm i waga ciała).

•Obowiązujące przepisy dopuszczają pewną dawkę alkoholu we krwi kierowcy. Na podstawie tego niektórzy wyciągajć wnioski, że alkohol w mniejszych ilościach nie wpływa na umiejętności.

Z tego wynika, że na poziomie deklaratywnym prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym Znak STOPNIE JEST AKCEPTOWANE. Mimo to, w praktyce dopuszcza się, zarówno wśród kierowców, jak i pasażerów, sytuacje w których prowadzenie samochodu po wypiciu alkoholu jest usprawiedliwione.

W ramach kampanii “Piłeś? Nie jedź!” prowadzone są szerokie działania informacyjne. Poprzez spoty reklamowe w telewizji, kinach na ekranach LCD w wyższych uczelniach i środkach komunikacji miejskiej oraz reklamy na autobusach, kampania ma przestrzegać przed prowadzeniem pojazdów po spożyciu alkoholu i zwracać uwagę na negatywne konsekwencje i zagrożenia wynikające z takich zachowań. Dodatkowo, w promowanie trzeźwości wśród kierowców aktywnie angażuje się policja oraz partnerzy kampanii, którzy w trakcie trwania kampanii prowadzi szereg inicjatyw mających na celu ograniczenie liczby pijanych kierowców. Działania w związku z kampanią kierowane są w szczególności do młodych uczestników ruchu drogowego w wieku 18-30 lat.

 Źródło: http://www.pijodpowiedzialnie.pl

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Niespotykane sposoby na inwestycje – alkohol

Dobrze wybrany, wysokiej jakości alkohol to na pewno uczta dla podniebienia. Ale poza tym może …