Home / Artykuły / Różnica między sokiem, napojem a nektarem

Różnica między sokiem, napojem a nektarem

Każdy oczywiście wie, że najlepszy jest sok świeżo wyciskany. Jednakowoż na pewno każdemu zdarzyło się kupić zamiennik. Zastanawialiście się kiedyś, jaka jest różnica?

owoce na targu

Sok

Sok jest tym, na co wskazuje nazwa. Generalnie jest sokiem z owoców bez dodatków sztucznych barwników czy konserwantów chemicznych. Zazwyczaj pasteryzowany. Zawartość soku w soku waha się między 85% a 100%. Smak, kolor oraz zapach zawsze jest charakterystyczny dla owoców (warzyw), z których jest zrobiony. Jeśli został dodany cukier w ilości powyżej 15g/L to ta informacja musi zostać umieszczona na opakowaniu. Dodatek cukru nie może jednak przekroczyć 150g/L. Dozwolone jest również dokwaszanie kwaskiem cytrynowym w ilości nie większej niż 3g/L. Nie jest jednak dozwolone dosładzanie oraz dokwaszanie jednocześnie. Soki mogą być wzbogacane minerałami oraz witaminami. Zabrania się natomiast używania konserwantów oraz sztucznych barwników.

Większość soków na rynku jest wytwarzana z koncentratu owocowego. Koncentrat owocowy otrzymuje się poprzez pozbycie się części wody z świeżo wyciśniętego soku. Soki uzyskane z koncentratu produkuje się odwrotną metodą, czyli poprzez uzupełnienie tej wody. Utrata właściwości soku według specjalistów jest nieznaczna podczas tego procesu.

Nektar

Nektar jest rozcieńczonym sokiem owocowym. Niemal wszystkie zasady odnoszące się do soku również odnoszą się do nektaru. Co to oznacza? Niedozwolone jest używanie wszelkich barwników oraz sztucznych konserwantów. Górny limit zawartości cukru jest nieco wyższy i wynosi 200g/L.

Dozwolone jest natomiast jednoczesne dokwaszanie oraz dosładzanie nektaru.

Procentowa zawartość soku jest ściśle ustalona i wynosi:

Źródło: Wikipedia

sok pomarańczowy50% dla jabłek, gruszek, pomarańczy, brzoskwiń oraz ananasów;

40% dla jeżyn, malin, truskawek, czereśni, moreli;

35% dla wiśni;

30% dla śliwek, agrestu oraz żurawin;

25% dla czarnej, czerwonej i białej porzeczki, cytryn, bananów, granatów, guawy, mango, papai.

 

Napój

Napój, czyli wolna amerykanka. Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o napój. Zawartość soku może być dosłownie minimalna (0,1%). Dozwolone są również wszelkie dodatki niedozwolone w sokach ani w nektarach.

 

Jak zawsze wyboru dokonujemy sami. Ale dzięki tym informacją dokonamy go przynajmniej świadomie. Każdy świadomy konsument powinien zwracać baczną uwagę na informacje zawarte na opakowaniu. Nie zawsze napój zawiera śladowe ilości soku a masę cukru.

 

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Oznaczenie soków kolorami

Czy kolorujecie swoje soki? Może nie macie takiej potrzeby. Ja jednak w moim barze mam …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *