Home / Artykuły / Ruin Pubs – Budapeszt

Ruin Pubs – Budapeszt

Czym są ruin Pubs? Są to bary otworzone w przeciągu ostatnich 10 lat,w centrum Budapesztu, głównie w żydowskiej VII dzielnicy. Wyróżniają się unikatowym designem, wspaniałą atmosferą i faktem, iż są stworzone w zrujnowanych kamienicach. Nie jest to jednak żadna franczyza. Każdy z tych barów jest unikatowy, a historie z nimi związane potrafią być tak zawiłe, jak sznurówki delikwenta ucinającego sobie drzemkę przy stoliku.

Najsłynniejszym oraz pierwszym jest Szimpla kert (prosty ogród), gdzie spotkaliśmy się z Höfle Attila (niezłe imię, co?)- właścicielem strony ruinpubs.com, największego serwisu związanego z tematyką Ruin Pub-ów. Ruinpubs.com jest referentem artykułów dla takich serwisów jak: Theguardian, Sydney morning herald czy USAtoday

A więc Attila czy możesz się przedstawić naszym czytelnikom?

Prowadzenie serwisu to nie jest moje główne zajęcie .Strona o Ruin Pub-ach jest moim hobby. Pracuję jako manager projektu fundowanego przez Unie Europejską. Program jest związany z informatyką, ale ja osobiście nie zajmuje się kodowaniem. Jeśli chodzi o stronę, to jest ona dwujęzykowa. Węgierska nazwa to romkocsmak i jest to dosłowne tłumaczenie słowa Ruin Pubs.

Założyłem tą stronę około 4 lata temu. Sam pomysł powstał jakieś 5 lat temu, gdy cały koncept Ruin Pub-ów stawał się popularny. Jednego wieczora wyszedłem ze znajomymi na piwo do jednego z tych pubów, o którym nic nie wiedziałem. Niestety nie miałem również możliwości doczytania interesujących mnie szczegółów, ponieważ nie istniało żadne źródło, z którego mógłbym czerpać takie informacje. Tamtej nocy postanowiłem, że otworzenie strony, gdzie można poczytać o tego typu  miejscach, dowiedzieć się o nowo otwartych Ruin Pub-ach czy śledzić eventy może być dobrym pomysłem.

Czy robisz ją sam?

Nie. Jeden z moich znajomych jest fotografem. On zajmuje się grafiką. Inny znajomy tłumaczy moje artykuły z Węgierskiego na Angielski. Ja zajmuję się wszystkim innym. Czasami organizujemy różne eventy. Takie jak spotkania filmowe, czy wykład o historii Ruin Pub-ów. Wszystko oczywiście odbywa się w samych pubach. Głównie tutaj w Simpli.

Ok., tyle o stronie. Może przejdziemy do samych pubów.

Czym są Ruin Puby?

Samo słowo Ruin Pubs (węg. romkocsmak) powstało po otworzeniu się pierwszego takiego pubu. Wcześniej nie istniało w języku Węgierskim. Większość tych pubów znajduje się w centrum miasta, w Żydowskiej dzielnicy. Zakładane są w opuszczonych kamienicach. Kamienice te zostały opuszczone jakiś czas temu. Nikt się nimi nie interesował, a te przez ten cały czas niszczały rok po roku. Jakieś 10 lat temu grupa znajomych postanowiła otworzyć w tej okolicy pub. Czynsz był niski. Charakterystyczny wystrój nie kosztuje dużo. Fakt bycia w centrum miasta również miał wielkie znaczenie w podjęciu tej decyzji. Same miejsca mają niezwykły charakter. Oprócz tego, że są pubami to również służą, jako gospodarze przeróżnych wydarzeń kulturowych.

Jakie wydarzenia kulturowe?

Różnego rodzaju markety. Bio market odbywa się w każdy niedzielny poranek. Do tego design market, market rowerowy. Pchli market jest stałą częścią sąsiedniego baru. Znajduje się w jego podziemiach i jest otwarty codziennie. Poza marketami odbywają się tutaj różnego rodzaju wernisaże, koncerty, pokazy, spotkania. Każdy może coś zorganizować. Właściciele większości pubów są otwarci na propozycje. Jak już wspomniałem wcześnie, sam organizuję różne spotkania w tym miejscu.

Kto tutaj przychodzi?

Na początku byli to tylko lokalni. V dzielnica znajdująca się nad Dunajem i sąsiadująca z żydowską VII dzielnicą, w której właśnie jesteśmy, zawsze była uznawana za dzielnicę dla bogatych. VII natomiast była bardzo undergroundowa. Na początku spotykali się tutaj artyści, pisarze, dziennikarze, muzycy. Była to kolebka ludzi kreatywnych.

W międzyczasie VII dzielnica nabrała popularności wśród turystów, głównie dzięki pub-om.

Więc obecnie głównymi klientami są turyści. Na pewno w godzinach wieczornych. W trakcie dnia jednak wciąż przeważają lokalni mieszkańcy, przyciągani wcześnie wspomnianymi wydarzeniami kulturalnymi. Głównie młodzi ludzie.

Dlaczego każdy zwiedzający musi odwiedzić Ruin pubs?

Na świece zapewne można znaleźć podobne puby w Berlinie czy w Amsterdamie, ale Ruin pubs są wyjątkowe. W żadnym innym mieście na świecie nie znajdziemy takiej koncentracji tylu wyjątkowych lokali, z tak bogatym wystrojem i nietuzinkowym designem.

Co czyni je takimi wyjątkowymi?

Wystrój oraz design. Jak widzisz, kiedyś była to normalna kamienica. Można można sobie wyobrazić, jakieś 40 lat temu tym dziedzińcem chodzili jej mieszkańcy. Większość barowych pomieszczeń kiedyś było czyjąś kuchnią lub nawet sypialnią, a teraz jest to pub.

Jakie są obecne trendy?

Ruin pubs są trendem. Nowe miejsca się otwierają nieustanie. Do tego wiele barów w Budapeszcie kreuje się na Ruin puby. Są to oczywiście mniejsze miejsca, nie znajdują się również w opuszczonych budynkach. Sam koncept jest jednak na tyle popularny, że wiele lokali go podchwyciło.

Jak byś określi nocne życie Ruin Pub-ów, w jednym zdaniu?

Interesujące miejsce, wiecznie przepełnione turystami.

Ile jest Ruin pub-ów w Budapeszcie?

Około 30 może 40.

Co robi Ruin pub Ruin pub-em?

Ruina (śmiech). Musi być stworzony w zrujnowanym, opuszczonym budynku. To jest znak rozpoznawczy każdego Ruin pub-u.

Które bary w szczególności polecasz?

 

 

 

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Bols Bartender Academy – Budapeszt

Rozmawiam z Zelenyánszki Alex z Bols Academy w Budapeszcie

Jeden komentarz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *