Home / Mały ekran / Szkoda życia na marne wino

Szkoda życia na marne wino

WinoW wielu miastach całej Polski możemy spotkać sklepy, specjalizujące się w handlu winami. Często dysponują one szerokim asortymentem, choć na pierwszy rzut oka zdają się być gabarytowo niewielkie. W większości przypadków, pracują tam pasjonaci winiarstwa, posiadający wiedzę ułatwiającą konsumentowi podjęcie wyboru. Dla tych ludzi wino to nie tylko sposób na zarobienie pieniędzy, lecz chęć realizacji swojej pasji. Dziwi mnie zatem, że typowy polski konsument zamiast fachowej, nieraz bardzo miłej obsługi wybiera wina na bazie rady „Pani z monopolowego”, czy pracownika hipermarketu. Oczywiście, tak już w życiu czasem bywa, że ktoś nie ma czasu na wybór trunku, lub tłumaczy się brakiem funduszy. O ile „brak czasu” jest pewnym usprawiedliwieniem, to wyjście z założenia, że w profesjonalnym sklepie winiarskim za wino zapłacimy kolosalną sumę, jest bynajmniej błędne. Ten stereotyp, nadal mocno zakorzeniony w społecznej świadomości pokutuje, nie czyniąc nic dobrego ani dla gospodarki, ani dla konsumenta. Wydaje mi się wręcz, że mamy do czynienia pod tym względem z ogromną ignorancją. Brak zainteresowania i ograniczanie swojego smaku do najtańszych produktów z Biedronki , Carrefoura, czy osiedlowego monopolowego nie może charakteryzować świadomego konsumenta. A brak zainteresowania tą kwestią należy nazwać ignorowaniem dobrego smaku, co w konsekwencji grozi zrezygnowaniem z pięknego aspektu życia, jakim jest degustacja wina.

Dlatego apeluję do Ciebie nieświadomy konsumencie, daj szansę dobremu winu zaistnieć w Twoim domu. Pytaj, rozmawiaj i kupuj wina u profesjonalistów a szlachetny smak tego trunku upiększy Twoje życie nie drażniąc portfela. Wino umie się odwdzięczyć…

 

About Michał Marek

Michał Marek
Student ukrainoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizacja – ukraińska gospodarka winiarska. Pasjonuję się szeroko pojętą tematyką dotyczącą wina, szczególnie zaś jego wpływem na kulturę i społeczeństwo. Zależy mi na propagowaniu kultury konsumowania wina w Polsce, oraz na promowaniu mało popularnych regionów winiarskich.

Sprawdź również

Świętowanie z kieliszkiem czerwonego wina

 – artykuł sponsorowany Wino czerwone, a zwłaszcza słodkie wino czerwone z południa Europy, jest już …