Home / Mały ekran / Warto zapytać siebie

Warto zapytać siebie

Jeśli mają Państwo czas czytać ten krótki tekścik, to oznacza, że dysponują Państwo czasem wolnym od pracy, czy innych koniecznych do wykonania zajęć. Korzystając zatem z wolnego czasu, proszę sobie zadać jedno poważne pytanie: Jakie wina lubię najbardziej, jakie piję najczęściej i czy piję właśnie te, które lubię? Jestem pewien, że znajdą się wśród Was osoby, które dokładnie są w stanie określić swoje preferencje, precyzując szczep, czy nawet rocznik. Wiem także, że znajdą się wśród nas ci, których odpowiedź ograniczy się do: białe, słodkie ,czy czerwone, wytrawne. Jeśli ktoś utożsamia się bardziej z grupą drugą niż pierwszą, oznacza to, że po prostu nie przywiązuje uwagi do tego co pije. Ten błąd na szczęście bardzo łatwo można naprawić. Co prawda, wymaga to odrobinę wysiłku, lecz jest to raczej przyjemny wysiłek. Należy oczywiście zacząć od pewnej dawki teorii. Istnieje wiele opracowań traktujących o technikach degustacji, czy ściśle charakteryzujących szczepy i roczniki. Co ucieszy wielu, niezbędne jest częste praktykowanie, jednakże zgodne z zasadami sztuki degustacyjnej.

Warto zadawać sobie tego typu pytania i szukać na nie odpowiedzi. Warto także zastanawiać się, dlaczego smakuje nam dany trunek. Zastanawiając się choć chwilkę nad każdą lampką wina, poznajemy samego siebie, oraz otwieramy się na nowe doznania. Kiedy zapamiętujemy smak danego szczepu, wyprodukowanego przez daną winnicę w określonym kraju i porównujemy je z innymi, to pomału odkrywamy różnice i wyostrzamy swoje zmysły. Rodzi to w nas chęć poznania i odkrywania coraz to nowszych smaków. Pomału zaczynamy swoją przygodę z winem, która z każdą degustowaną lampką przenosi nas w nowe światy, dotąd przed nami zakryte.

 

About Michał Marek

Michał Marek
Student ukrainoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalizacja – ukraińska gospodarka winiarska. Pasjonuję się szeroko pojętą tematyką dotyczącą wina, szczególnie zaś jego wpływem na kulturę i społeczeństwo. Zależy mi na propagowaniu kultury konsumowania wina w Polsce, oraz na promowaniu mało popularnych regionów winiarskich.

Sprawdź również

Świętowanie z kieliszkiem czerwonego wina

 – artykuł sponsorowany Wino czerwone, a zwłaszcza słodkie wino czerwone z południa Europy, jest już …