Home / Alkohole / Według biskupa, toniemy w alkoholu

Według biskupa, toniemy w alkoholu

grappa/palinka glass

W niedziele na wspólnej X Narodowej Modlitwie o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym, ks. bp Tadeusz Bronakowski oznajmił, że “(…)zdrajcą Narodu jest ten, kto dzieci i młodzież chciałby wychowywać ze szklanką piwa lub kieliszkiem wina w ręku, i że Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale.”- czytamy w „Naszym Dzienniku”.
Biskup również z przykrością stwierdził, że po 25 latach tzw. przemian demokratycznych Polska bardziej stała się browarna, niż solidarna. Podkreślając negatywny skutek picia piwa oraz niezgodność z prawem jego propagowania, powołując się na ustawę o wychowaniu w trzeźwości.
Według niego, Polska niemal tonie w morzu alkoholu a rocznie z powodu alkoholu umiera 10 tys. Polaków, a ponad 45 mld zł idzie z podatków na pokrycie strat wywołanych przez nadużywanie trunków.
Kiedy na ogół popieramy takie akcje, to od razu nasuwa mi się pytanie, skąd biskup wziął te statystyki? Według raportu WHO Polskie spożycie alkoholu jest poniżej średniej Europejskiej.
Wspominając niezgodność reklamowania piwa z ustawą o wychowaniu w trzeźwości, mogę tylko zachęcić biskupa do jej przeczytania. Link można znaleźć na spodzie tej strony w zakładce „do pobrania” lub na stronie ministerstwa.
W pełni się zgadzam z biskupem w sprawie pijanych kierowców oraz propagowania trzeźwości wśród matek. Powodem może być, iż nie podał tutaj żadnych statystyk.

 

Podsumowując

Popieramy odpowiedzialne picie alkoholu. Sami je propagujemy przez informowanie oraz dokształcanie. Jak każdemu wiadomo, świadomy konsument jest bardziej odpowiedzialny. Nie do każdego jednak taka taktyka trafia. Nawoływania księży i biskupów są jak najbardziej na miejscu, i trafiają do wielkiego grona ludzi, na których nasza taktyka nie ma żadnego wpływu. Dlaczego jednak ostoja prawdy, za jaką uważa się kościół manipuluje prawdą? Jak ktokolwiek może wierzyć kościołowi, który nie potrafi przytoczyć statystyk, lub zapoznać się z ustawą, na którą się powołuje?
Na to pytanie, będziecie musieli odpowiedzieć sobie sami.

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Niespotykane sposoby na inwestycje – alkohol

Dobrze wybrany, wysokiej jakości alkohol to na pewno uczta dla podniebienia. Ale poza tym może …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *