Home / Alkohole / Zwack Unicum – Historia

Zwack Unicum – Historia

Unicum

Szczerze to bardzo mało informacji znalazłem w internecie na temat Unicum. Tak, więc w tym artykule głównie będę się opierać na oficjalnych informacjach podanych na stronie Zwack Unicum oraz wiedzy zgromadzonej podczas pobytu w muzeum Unicum w Budapeszcie, które miałem przyjemność odwiedzić ostatnimi czasy.

Joseph IIA więc cała historia zaczęła się, w 1790 gdy to doktor Zwack serwował tajemniczy biters cesarzowi Świętego Cesarstwa Rzymskiego Josephowi II, który to miał wykrzyczeć: ‘Dr. Zwack, das ist ein Unikum!’ co zapoczątkowało nazwę trunku.

 

 A Generális 'The General'Aż 50 lat zajęło potomkowi Dr. Zwacka, Jozsefowi Zwack, aby założyć firmę produkującą słynny trunek w Peszcie. Był on nazywany “The General” i wprowadził firmę do późnych lat dziewięćdziesiątych XIX w.

22 maja 1883, receptura Unicum sięgająca 1790 została zarejestrowana pod numerem 805-071

Od tej pory trunek był sprzedawany w okrągłej butelce z czerwonym krzyżem. W 1922 krzyż został zmieniony na kolor złoty na czerwonym tle, który widnieje na każdej butelce Unicum do tej pory.

W 1892 pierwsza lokacja firmy okazałą się zbyt mała, więc cała firma przeniosła się nad brzeg Dunaju gdzie jej główna siedziba znajduje się po dziś dzień.

W 1895 roku Spółka otrzymała upragniony tytuł Sole Purveyors od cesarza Franciszka Józefa i jego cesarskiego dworu.

W tym czasie Firma Zwack była jedną z wiodących w Europie Środkowej gorzelni, produkujących ponad 200 rodzajów likierów i wódek, które były znane na całym świecie, w tym w USA.

Produkty Zwack zdobywały międzynarodowe uznanie, otrzymując liczne nagrody i złote medale.

1909 Plakat zrobiony przez Viktora Pachl stał się największą ikoną Unicum po dziś dzień. Przez te wszystkie lata służył satyrykom, aby ośmieszać lokalne władze. Nawet dzisiaj, przechodząc po ulicach Budapesztu można z łatwością zauważyć ten plakat a odwiedzając antykwariaty można nawet znaleźć rzeźby inspirowane tym plakatem. Przypominam, że plakat był zaprojektowany ponad 100 lat temu.

Plakat Unicum z Pawłem

W 1926 dwaj bracia przejęli stery w firmie. Byli to Bela i Janos Zwack. Trudno by szukać osób, które by się bardziej nie zgadzały jak tych dwóch braci. Mimo, że często ze sobą nie rozmawiali, obaj bardzo mocno przyczynili się do rozrostu firmy. Gdy Bela zajmował się produkcją i rozwojem technologicznym, w tym czasie Janos był odpowiedzialny za marketing i dystrybucję.

Lata trzydzieste, dwudziestego wieku były ciężkie dla firmy. Kryzys ekonomiczny na świecie nie ominął Węgier ani firmy Unicum. Do tego prohibicja w stanach dramatycznie obniżyła eksport. Wszystko to zmusiło firmę Zwack do szukania dochodu gdzie indziej, co zapoczątkowało rozszerzenie produkcji o żarówki. Tak żarówki. W tych samych zakładach gdzie było produkowane Unicum również były produkowane żarówki, które rozświetlały ówczesne ulice Budapesztu.

Czasy II wojny światowej nie były zbyt miłe dla fabryki Unicum Zwack, jaki i dla Budapesztu czy całych Węgier. Warszawa oraz Budapeszt to dwa miasta, które najbardziej ucierpiały podczas II wojny światowej. Zaraz po wojnie rodzina zaczęła odbudowywać swoją potęgę tylko po to, aby w 1948 została skonfiskowana przez komunistów. Większość rodziny opuściła okupowane Węgry wraz z przepisem na unikalny trunek Unicum.

Budapest podczas II wojny światowej

Bela jednak został. Był jednym z pracowników w komunistycznej fabryce Unicum, nigdy jednak nie sprzedał rodzimej receptury, a Unicum od tej pory było produkowane na fałszywej recepturze, która odbiegała znacznie od oryginalnej, co odbijało się na finalnym produkcie.

Reszta rodziny osadziła się w Nowym Jorku gdzie Janos Zwack po odkryciu, że komuniści sprzedają trunek pod jego nazwą, wszczął postępowanie sądowe. Sprawę wygrał i komuniści nie byli już w stanie sprzedawać trunku pod nazwą Unicum lub Zwack na zachodzie. Zaczęli go produkować w podobnych do oryginalnych butelkach pod nazwą “beverage bitters”

W 1970 Peter Zwack z wielkim doświadczeniem w pracy dla amerykańskich producentów, importerów oraz dystrybutorów alkoholi mocnych oraz win, przeniósł się do Włoch, aby kontynuować markę Zwack w Europie.

Peter pomiędzy 1987 a 1988 wrócił na Węgry. “Byłem jednym z ostatnich, aby opuścić i dziś jestem jednym z pierwszych, aby powrócić.” Peter jest cytowany potem.

W 1992 zakłady Unicum Zwack zostały odkupione przez Petera wraz z jego wspólnikiem Emilem Underbergiem.

 

W 1993 firma Unicum Zwack pojawiła się na Budapesztańskiej giełdzie. W tym samym roku również 26% udziałów w spółce zostało kupione przez IDV, które później połączyło się z UDG, aby stworzyć Diageo.

W 2004 dzieci Petera Sándor i Izabella stworzyli Unicum Next. Trunek następnej generacji. Next jest robiony dokładnie tak jak tradycyjny Unicum jednak z ograniczoną ilością ziół z uwagą na charaktery cytrusowe, co owocuje trunkiem łatwiejszym do picia z bardziej owocowym finiszem.

 

 

W 2008 Peter podał pałeczkę swoim dzieciom robiąc ich 6 pokoleniem, które kieruje firmą. Peter jednak pozostał honorowym członkiem zarządu i udzielał się w sprawach firmy aż do śmierci w 2012 roku.

 

 

 

Paweł w muzeum Unicum

Obecnie fabryka jak i muzeum Unicum Zwack nadal mieści się w Peszcie przy ul. Dandár utca 1 (główne wejście: Soroksári út 26) gdzie została przeniesiona w 1892. Sándor i Izabella zarządzają firmą z wielkim powodzeniem zapisując kolejne kartki historii rodziny Zwack

Zdjęcia: zwack.hu

 

About Paweł Babiak

Paweł Babiak
Barman, podróżnik, bloger. Pracowałem w takich miejscach jak Londyn, Budapeszt, Singapur czy Kuala Lumpur, gdzie zdobyłem w 2010 mistrzostwo Malezji w mixologii. Poprzez tego blog pragnę podzielić się z wami moimi doświadczeniami ze świata barmaństwa.

Sprawdź również

Jak wygrać konkurs barmański

Kiedyś konkursy barmańskie były bardzo proste. Organizowane przez stowarzyszenia, skupiały członków i zazwyczaj wiadomo było …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *